Audio/video vrátniky
21. 1. 2022
Možno stojíte pred otázkou, ako čo najlepšie ochrániť svoju rodinu, domov, firmu či majetok. Existujte viacero prvotriednych zabezpečovacích systémov, ktoré vám pomôžu túto otázku vyriešiť. Dnes sa však zameriame na videovrátniky, ktoré okrem bezpečnosti prinášajú aj vysokú mieru pohodlia a komfortu. Pozrieme sa na to, čo si pod pojmom videovrátnik predstaviť a na čo si pri výbere / kúpe dávať pozor.
Videovrátnik je vstupný systém, ktorý má funkcie klasického zvončeka, no obsahuje aj niekoľko funkcií navyše. Okrem toho, že prijíma audio signál (zvonenie), ponúka aj video výstup, ktorý môžete sledovať z pohodlia domova na panele s obrazovkou (videotelefón). Vďaka tejto obrazovke môžete s prichádzajúcim komunikovať či mu otvoriť dvere.
Existujú viaceré typy videovrátnikov. Medzi tie najjednoduchšie zaraďujeme uzatvorené audio / videovrátniky, ktoré sa využívajú najmä v bytovkách. Buď sa jedná o čisto audio systémy bez obrazu (audiovrátniky) alebo videovrátniky s vonkajšou jednotkou prepojenou s vnútorným dispejom / domofónom v jednotlivých bytoch. Nevýhoda takýchto videovrátnikov je, že komunikácia je odkázaná len na daný prepojený displej.
Známe sú tiež LAN videovrátniky, ktoré sa od tých uzatvorených líšia napojením vonkajšej jednotky. Tá sa pripája do LAN siete a displej alebo domofón berie zvuk aj obraz odtiaľ, a teda komunikácia nie je závislá na vnútornom displeji.
Medzi najkvalitnejšie patria smart videovrátniky s vlastným serverom, ktorý umožňuje pomocou vnútornej jednotky komunikáciu s hosťom skutočne odvšadiaľ, nielen z domu. Pripojenie je možné aj pomocou wifi, nielen prostredníctvom LAN kábla. V prípade smart videovrátnikov ľahko zistíte, kto je pred vašimi dverami a ovládať ich môžete aj prostredníctvom mobilného telefónu. Na jedno stlačenie môžete aktivovať kameru na vonkajšej jednotke, otoriť vchod či garážové dvere aj rozsvietiť svetlo.
Prešlie sme cez vysvetlenie, čo za systém je ten videovrátnik a aké typy videovrátnika existujú. V poslednej časti nášho článku sa pozrieme nato, podľa akých kritérií by ste si videovrátnika mali vyberať. Samozrejme, vždy to najviac závisí od vašich potrieb a stupňa ochrany, ktorú si váš dom, firma či majetok vyžaduje. Vo všeobecnosti však platí, že pozor by ste si pri výbere mali dávať najmä na tieto ukazovatele:
Pri výbere býva často rozhodujúca cena. Najlacnejšie videovrátniky sú väčšinou káblové, disponujú jednou externou jendnotkou a jedným videotelefónom. Nemajú možnosť budúceho rozšírenia či vylepšienia, ak by ste napríklad cheli pridať ďalší videotelefón. Potom sú drahšie modely, ktoré je možné rozšíriť, funkcie postupne vylepšovať a na ich komponenty sa vzťahuje záruka. Cena tiež závisí od toho, či videovrátnik má možnosť wifi pripojenia alebo nie. Čo sa týka ceny, neodporúčame vždy pozerať na tu najnižšiu. Môže to byť na úkor kvalitného zabezpečenia vašej domácnosti. Ak samozrejme potrebujete pre vaše účely len jednoduché funkcionality, pohybovať sa v nižších cenových reláciách je úplne v poriadku.
Pri kúpe videovrátnika sa určite zamerajte na výrobcov, ktorí sú overení, ponúkajú záruku, prípadný servis aj inštaláciu. Investícia do videovrátnika od nekvalitných výrobcov môže byť menšia, no preplatiť môžete práve na neustálych servisoch a údržbách zariadenia.
Keďže súčasťou videovrátnika je aj vonkajšia jednotka, mal by byť odolný voči nízkym teplotám, približne do -20°C aj voči vysokým teplotám počas letných horúčav (cca 50°C). Pri kúpe si tiež treba všímať odolnosť voči dažďu, snehu či drobným mrazom. Ak neviete, ako tieto vlastnosti hľadať, obráťte sa na predajcu či výrobcu. Tí by vám bezpochyby mali vedieť tieto informácie poskytnúť.
Prajeme veľa šťastia pri výbere a v prípade akýchkoľvek otázok, potreby poradiť či pomôcť s výberom videovrátnika, nás môžete kontaktovať.
Audio/video vrátniky
21. 1. 2022